Mit tehetünk az eredményekkel?

Formátumok és grafikonok

A Clim’Foot Bilan Carbone© eszközzel az eredményeket 4 különböő formátumban lehet megadni:

  • az első egy CO2 szerinti áttekintés (táblázatos formában), amely bemutatja az összes munkalap számításainak eredményeit;
  • az eszköz lehetővé teszi, hogy az eredményeket a GHG Protocol és az ISO 14069 előírásainak megfelelően rendezve is megkapjuk. Ez nagyon hasznos abban az esetben, ha nemzetközi szabványoknak megfelelően kell eleget tennünk jelentési kötelezettségünknek;
  • az eredmények vizuális megjelenítésére az utolsó lap ad lehetőséget előre definiált grafikonokkal melyek a számítási eredményeket jelenítik meg.

Az eredmények tonna CO2 egyenértékben vannak megadva. A kibocsátások számolása és felosztása különböző kategóriák szerint történik. Az eredmények megfelelő értékelése érdekében nagyon fontos a bizonytalanságok elemzése, például a kiugróan magas vagy kiugróan alacsony értékeket felül kell vizsgálni.

Az első elemzés lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy azonosítsa a legnagyobb kibocsátó területeket, ahol elsődlegesen be kell avatkozni. A jelentős kibocsátási kategóriákat a szervezet ÜHG-profilján belül tömeg alapján lehet meghatározni. Ez az első lépés a célitűzések és az csökkentési intézkedések meghatározásához.

Részletekért látogasson el a: http://www.bilans-ges.ademe.fr/en/ressource/guide-sectoriel-list

Két számítás összehasonlítása

Ha a szervezet korábban már elvégezte az ÜHG-kibocsátás számítását, akkor összehasonlíthatja az eredményeket az előző számítások eredményeivel és értékelheti a végrehajtott intézkedések hatásait.  

Ne feledje, hogy két értékelést nem lehet közvetlenül összehasonlítani: ellenőrizni kell, hogy a peremfeltételek és a számítás hipotézisei mindkét esetben azonosak, mert az eredmények csak ebben az esetben fogják a tényleges hatását megmutatni a csökkentési intézkedéseknek.

Az eredmények kommunikálása

Miután az eredmények rendelkezésre állnak feltétlenül össze kell hívni a számítást segítő szakmai munkacsoportot  és be kell vonni azokat az alkalmazottakat is akik részt vettek az adatgyűjtésben. Ez egy lehetőség, ahol az érdekelteknek be lehet mutatni az üvegházhatást okozó gázok konkrét mennyiségét, kibocsátását és információt lehet szolgáltatni, illetve fel lehet hívni a figyelmet az éghajlatváltozással, energiafüggőséggel és sérülékenységgel kapcsolatban. A Clim’Foot Bilan Carbone© eredményeinek ismeretében a szakmai munkacsoport hozzájárulhat a szervezet üvegházhatást okozó gázkibocsátásának csökkentésére irányuló cselekvési terv meghatározásában.

Lásd a "Hogyan kommunikáljuk a Bilan Carbone© értékelést" dokumentumot.

Rendszeres adatgyűjtés megszervezése

A szervezetnek rendszeresen javasolt adatokat gyűjtenie az ÜHG kibocsátási leltár megújítása, naprakészen tartása érdekében. Ha ez folyamatosan és rendszerezetten történik, időt lehet megtakarítani, hiszen nem egyszerre kell valamennyi szükséges adatot előállítani a számításhoz. Az adatgyűjtés során a legnagyobb kibocsátásokat jelentő területeket kell különös figyelemmel nyomon követni.

Stratégiai monitoring létrehozása

A stratégiai monitoring kialakítása a szervezetfejlesztési stratégia része kell, hogy legyen. Ez elsősorban tájékoztatást hivatott nyújtani a kockázatokról és lehetőségekről, lehetővé téve a szervezet számára, hogy előre lássa a szabályozási korlátozásokat (az üvegházhatást okozó gázok kibocsátására vonatkozó bejelentési kötelezettség, karbonadó, stb.). Másodsorban a szervezetnek fontos ismernie az ÜHG-k kibocsátásának csökkentésére vonatkozó új technológiákat, hogy értékelni tudja saját helyzetét a versenytársaihoz képest. Ez alapján a szervezet képes lesz felülvizsgálni üzleti modelljét, hogy minél inkább fenntartható legyen energiagazdálkodás és éghajlatváltozás tekintetében.

Az ÜHG-leltár megújítása

A kibocsátáscsökkentési intézkedések további követéséhez és a kibocsátáscsökkentési intézkedések hatásának nyomon követéséhez az szervezetnek új ÜHG-számítási tervet kell készítenie. A cél az, hogy az ÜHG kibocsátáscsökkentés integrálása megtörténjen az átfogó szervezeti értékelésbe, valamint a szervezet környezetvédelmi politikájának kialakítása, ill. fejlesztése során meghatározó szempont legyen.

Az ÜHG kibocsátás számítást rendszeresen el kell végezni a szervezeti ÜHG kibocsátás-csökkentési terv hatékony végrehajtásának sikeressége érdekében. Ennek keretében a következő feladatokat végezze el:

  • Válasszon egy referenciaidőszakot amihez az új ÜHG-számítást fogja viszonyítani
  • A számítás ellenőrzésével frissítse a referencia-időszakra vonatkozó ÜHG-kibocsátás adatokat és javítsa a felhasznált emissziós faktorok használatának pontosságát
  • A referencia-időszakra támaszkodva határozza meg az új ÜHG-számítás javítását (ugyanarra időintervallumra vonatkozóan dolgozzon)

Ha meg szeretné tudni a helyes kvíz választ, vigye az egeret a kép fölé!

.

BC and data.PNG

Solution: The activity data from your organizations
 

Visszatérés a Menübe.

 

 

 
 

Document(s)