Praksa u Hrvatskoj
Hrvatski partner Energetski institut Hrvoje Požar, u suradnji s podugovareteljem (EKONERG), pripremio je 172 faktora emisija specifičnih za zemlju. Broj hrvatskih faktora emisija po kategorijama je prikazan u tablici ispod.
Glavni referentni dokument za izradu hrvatske baze podataka za izračun ugljikova otiska bile su smjernice za nacionalne inventare stakleničkih plinova (eng. 2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories, 2006 IPCC Guidelines), koje definiraju postupak izračuna faktora emisija GHG. Hrvatsko izvješće o nacionalnom inventaru iz 2017. godine (eng. Croatian National Inventory Report, 2017) obuhvaća inventar stakleničkih plinova za razdoblje od 1990. do 2015., a sadrži podatke i informacije o faktorima emisija u sljedećim sektorima:
-
Energetika (uključujuči Promet),
-
Industrijski procesi i korištenje proizvoda,
-
Poljoprivreda,
-
Korištenje zemljišta, promjena korištenja zemljišta i šumarstvo (eng. Land Use, Land Use Change and Forestry, LULUCF) te
-
Otpad.
NIR sadrži podatke relevantne za nacionalnu bazu podataka, iz energetskih bilanci, statističkog ljetopisa, registra okolišnog onečišćenja te informacijskog sustava upravljanja otpadom, kao i znanstvena istraživanja na nacionalnoj razini.
Informacije o faktorima emisija su također sakupljene iz postojećih izvora koji su usklađeni s Clim'Foot pristupom. Podaci iz europskih/međunarodnih baza podataka su uzeti u obzir za ovu svrhu, ali su oni prilagođeni kako bi odgovarali nacionalnim okolnostima. Korištene su sljedeće baze podataka:
-
EFDB - Emission Factor Database (IPCC – International),
-
Base Carbone® (ADEME – Francuska),
-
ELCD - European Life Cycle Database (JRC – EU) i
-
Bilan Carbone® tool - verzija 7.4 (2015).
Tehnički opis koji je temeljen na svakom sektoru uključuje i bitne informacije o procesima i nacionalnim okolnostima, koje su bitne za razumijevanje doprinosa svakog procesa emisijama stakleničkih plinova. Metode za izračun i meta-podaci su prikazani u Izvješću hrvatske baze podataka faktora emisija pdf datoteci.
Na primjer, u Hrvatskoj, toplinska energija se proizvodi u različitim toplinskim sustavima, a neke gradske četvrti imaju i vlastiti sustav za grijanje. Specifične okolnosti svakog grada su analizirane kako bi se izračunali odgovarajući CO2e faktori emisija. Pored toga, solarni termalni kolektori i geotermalni toplinski sustavi su analizirani te su i za njih određeni faktori emisija.
Izrada hrvatske baze faktora emisija omogućila je identifikaciju referentnih točaka za proizvode i procese u odnosu na standarde specifične za svaki sektor te pružanje podataka o nekoliko sektora.
Metode izračuna i meta-podaci su opisani u Hrvatskom izvješću baze podataka faktora emisija pdf datoteci.
Vidite praksu u Mađarskoj
Vidite praksu u Grčkoj
Vidite praksu u Italiji
Vidite praksu u Francuskoj
Ili se vratite na izbornik.
Ako ste donositelj politika, možda ćete biti zainteresirani za objašnjenje o načinu izrade vlastite baze podataka, ovdje.