- Accueil
- A karbonlábnyom-számítás
A karbonlábnyom-számítás
Miért számítsa ki a szervezet/cég szén-kibocsátását?
Minden szervezetnek csökkentenie kell az üvegházhatást okozó gázkibocsátását: az országok különböző mértékű elkötelezettséget vállaltak, aminek megvalósításában a cégeknek, intézményeknek is részt kell venni. Természetesnek vehető, hogy ennek elérése érdekében előbb-utóbb jogszabályi keretek között lesz ez is meghatározva. Ennek megfelelően, minden szervezetnek javasolt, legalább az adott időszakra vonatkozó vállalásokhoz tartania magát, de természetesen ennél ambíciózusabb célokat is megfogalmazhatnak. Ahhoz, hogy a szervezetek részt tudjanak venni a szén-dioxid kibocsátás folyamatában - ki kell számítaniuk az ÜHG kibocsátásukat.
De hol is kell ezt kezdeni? Először is az érintettek számára át kell adni a szükséges ismereteket. Mi is pontosan a globális felmelegedés, és miért jelent kihívást az emberiség számára, illetve, hogy miért kell mindenkinek részt venni ennek a változásnak a megállításában.
Ezután meg kell határozni, hogy milyen kibocsátásokat tudunk csökkenteni: a Clim'Foot eszközzel meg tudjuk határozni a teljes kibocsátásunkat, ezen belül pedig különösen a scope 3 kibocsátás nyújthat átfogóbb, új, esetenként meglepő eredményeket tartalmazó információkat az ÜHG emisszióról illetve annak csökkentési potenciáljáról.
A számítás eredményeit hitelesen kell tudni igazolni, amihez az szükséges, hogy valamennyi érintett fél számára ismert legyen a módszertan. Ez a Clim'Foot projekt fő célja: európai partnerek számára tapasztalatátadás emissziós faktor (EF) adatbázis létrehozásával, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának meghatározásával és a kibocsátás-csökkentési terv végrehajtásával kapcsolatban.
GHG accounting, at the core of low-carbon transition
Nemzetközi környezet és szabványosítás
Az ISO/TC207 "környezetgazdálkodási" szakbizottság által kidolgozott ISO 14064-1: 2006 szabvány meghatározza az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról és elszámolásáról szóló jelentések számszerűsítésére és csökkentésére vonatkozó elveket és követelményeket. Ez a 2006-ban közzétett "generalista" szabvány magában foglalja az üvegházhatást okozó gázokról szóló jegyzőkönyv elveit (ÜHG Protokoll).
2013-ban Franciaország javaslatot tett ennek felülvizsgálatára, amelyet több mint 80% -ban támogattak és TC207/SC7/WG4 keretében, 2014 januárjában meg is kezdődött Franciaország vezetésével. A revízió a 2013 április óta elérhető ISO 14069 Szakmai Jelentést vette alapul. A készülő szakmai útmutató célja, hogy iránymutatások és példák segítségével támogassa a felhasználókat az ISO 14064-1 szabvány alkalmazásában, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának számszerűsítésében s az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának következetes meghatározásában. Ezen túlmenően a dokumentum tartalmazza a kibocsátási kategóriákat is az összes scope-on belül.
A Clim'Foot projekt karbonlábnyom-számításának a célja
A projekt egyik legfőbb eredménye egy internetalapú platform, amely lehetővé teszi az öt résztvevő ország számára, hogy elérhetővé tegyék az országspefikusan fejlesztett eszköztárakat.
A nemzeti eszköztárak a következőket tartalmazzák:
- karbonlábnyom számolással kapcsolatos képzés (módszertani alapelvek, segítségnyújtás az emissziós faktorok összegyűjtésében és kiszámításában, valamint egy országos emissziós faktor adatbázis létrehozásában; tapasztalat egy önkéntes vagy kötelező elven működő országos hálózat megvalósításáról);
képzés, amely lehetővé teszi a vállalatok és a helyi hatóságok számára a karbonlábnyom-számítás és a legfontosabb módszertanok megismerését; - útmutatók kidolgozása négy nemzeti EF adatbázis kidolgozására, létrehozására és irányítására Olaszország, Görögország, Horvátország és Magyarország számára;
- egy közös kereső eszköz létrehozása, amely minden európai vállalat és helyi hatóság számára rendelkezésre áll a szükséges adatok összegyűjtése érdekében.
Visszatérés a Menübe.
Amennyiben Ön szervezet/cég (végfelhasználó) képviselője, kattintson ide a Clim'Foot adatbázis megtekintéséhez.
Amennyiben Ön döntéshozó, megtekintheti az 5 gyakorlati pédát az EF adatbázis létrehozására, Clim'Foot képzéseket, a Clim'Foot számítási eszközt és a projektben résztvevő országok által indított önkéntes programokat.