- Accueil
- Clim’Foot projektna metodologija
Clim’Foot projektna metodologija
Razmatrani prioritetni sektori i kategorije
Odlučeno je da će Clim'Foot baze faktora emisija razmotriti sljedeće sektore jer predstavljaju glavne probleme u Europi:
- energija (izgaranje goriva i fugitivne emisije iz goriva),
- prijevoz,
- industrijski procesi i korištenje proizvoda:
- metali
- kemikalije
- minerali
- pulpa i papir
- proizvodnja poluvodiča
- radne tvari
- poljoprivreda,
- upravljanje otpadom,
- korištenje zemljišta, promjene korištenja zemljišta i šumarstvo (eng. land use, land use change and forestry, LULUCF).
Za svaki sektor razmatrana su tri stupnja hijerarhijske klasifikacije procesa:
Na primjer: ako uzmemo u obzir sektor prijevoza (glavna kategorija), imamo dvije vrste prijevoza - teretni i putnički (prva pod-kategorija). U teretnom prijevoz postoji nekoliko načina prijevoza: zračni, cestovni, željeznički, riječni/morski (druga pod-kategorija).
Clim’Foot metodologija je jasna, a agencije i institucije koje žele izraditi faktore emisija moraju pronaći podatke i uložiti vrijeme. Upotreba baza koje uključuju analizu životnog ciklusa je prvi korak za izradu baza faktora emisije.
Izbor i analiza postojećih baza podataka
Glavna referenca za metodologiju izrade nacionalnih baza podataka u projektu je IPCC, koja definira metodologiju izračuna faktora GHG emisija za sektore proizvodnje energije, otpada, poljoprivrede, industrijskih procesa i korištenja proizvoda. Riječ je o bitnoj i pouzdanoj referenci jer je razvijena na međunarodnoj razini.
Nacionalne baze podatka su ključni izvor, naročito za emisije opsega 1, jer su izrađene na temelju nacionalnog konteksta.
Sve baze podataka su analizirane iz dvije perspektive:
-
tehnička perspektiva: omogućava provjeru metodologije za izračun faktora emisija, ekonomski sektor, itd.
-
upravljačka perspektiva: pristup podacima, pregled podataka, doprinos podataka razvoju, itd.
Prepoznavanje potencijalnih izvora podataka za faktore emisija i njihov izračun
Broj faktora emisija uključenih u bazu podataka je uglavnom ograničen, a njihova vrijednost je često zastarjela ili nije reprezentativna za aktivnosti za koje ste zainteresirani. U tom slučaju, potrebno je potražiti bolje faktore emisija u drugim bazama podatka: ne trebate koristiti samo jedan izvor!
Procjena stanja upotrebe za postojeće faktore emisija
Neki postojeći podaci nisu besplatni (naročito podaci iz baze podataka inventara životnog ciklusa). Ponekad su faktori emisija izračunati na temelju podataka koji nisu besplatni.
Metodološki problemi
Prilikom izrade nacionalne baze podataka, potrebno je naglasiti neke metodološke probleme vezano uz ugljikov otisak: LULUCF i biogeni ugljik. Ne postoji samo jedno rješenje: pristup izabran u Clim'Foot projektu je opisan u metodološkom dokumentu za izradu nacionalnih baza podataka.
Sadržaj baze podataka
Set podataka mora opisati i kvantificirati aktivnosti u pogledu faktora emisija. Aktivnosti se mogu odnositi na procese/dobra/usluge i važno je odrediti referentni tijek svake aktivnosti, tj. mjeru izlaznog toka procesa/dobra/usluge uzete u obzir za svaki set podataka. U setu podataka ćete pronaći meta-podatke, elementarne tokove i karakterizaciju GHG emisija.
- Meta-podaci:
Pružaju opis seta podataka s ciljem osiguravanja jasne informacije kako bi se podržao izbor seta podataka krajnjeg korisnika. Dokumentacija potiče transparentno izvješćivanje, interpretaciju i pregled skupa, izračuna, kvalitete, nesigurnosti i izvješćivanja podataka, kao i poticanje razmjene podataka. Možete pronaći određene upute o meta-podacima u ISO 14048.
-
Elementarni tokovi:
Clim’Foot baza podataka uključuje GHG pokrivene Kyoto protokolom. (link na tablicu 1). Svaki GHG je objavljen u setu podataka u kvantiteti koja je povezana s funkcijskim jedinicama u obliku kg.
-
Karakterizirani GHG u CO2eq:
Svi emitirani GHG su pomnoženi sa svojim potencijalom globalnog zatopljavanja (eng. Global Warming Potential, GWP). Biogeni ugljikov dioksid (CO2b) je uvijek izračunat odvojeno.
Detalji o razvoju setova podataka za nepokretne energetske izvore i promet iz različitih izvora podataka su razvijeni u priručniku “Metodologija za izradu nacionalnih baza podataka”, poglavlje 6 i 7.
Plan upravljanja kvalitetom podataka
Plan upravljanja kvalitetom podataka (eng. data quality management plan, DQMP) je kombinacija procedura za pravilno upravljanje podacima i njihovom kvalitetom, kako bi se povećala robusnost izračunatih faktora emisija, između projektnih partnera (i voditelja baza podataka) i korisnika CFO alata za izračun.
Glavni ciljevi DQMP-a:
- osiguravanje rutinskih i dosljednih provjera, kako bi se osigurali integritet, točnost i potpunost podataka,
- identifikacija i kontrola pogrešaka i propusta,
- dokumentiranje i arhiviranje inventara materijala i zabilježavanje svih aktivnosti povezanih na istoj kvalitativnoj razini.
Kako bi se procijenila kvaliteta podataka, potrebno ju je izraditi procjenu nesigurnosti proračuna na temelju dostupnih smjernica standardnih referenci: GHG Protokol, ISO 14064-1 i PAS 2050. Za LCA područje, procjena kvalitete podataka razvijena je u ISO 14044, PEF/OEF i LCI bazama podataka.
Kako bi se razvila procjena kvalitete podataka prikladna za upotrebu u sklopu Clim'Foot projekta, razvijen i prikazan je sustav ocjenjivanja unutar CFO alata za izračun, a koji favorizira prijelaz prema bazama podataka faktora emisija.
DQMP Clim’Foot projekta je u dva dijela:
-
Procedure koje omogućavaju objavljivanje faktora emisija iz identificiranih izvora podataka za izračun i validaciju podataka. Definiranje i postavljanje procedura sastoji se od nekoliko koraka koji su prikazane na slici niže.
-
Pravila za definiranje i izračun kvalitete faktora emisija.
Proces objavljivanja faktora emisija
Polu-kvantitativna procjena svih faktora emisija izračunat će se sumiranjem postignutog stupnja kvalitete za svaki kriterij kvalitete, podijeljen s ukupnim brojem kriterija. Rezultat ocjenjivanja kvalitete podataka (eng. Data Quality Rating, DQR) koristi se za identifikaciju odgovarajućih razina kvalitete (metodologija ugljikovog otiska za izradu nacionalnih baza podataka, ENEA).
DQR = (TiR+TeR+GeR+U)/4
Vratite se na izbornik.