- Címlap
- Kontekst računovodstva ugljika
Kontekst računovodstva ugljika
Pozadina
Kako bi se kvantificirao antropološki utjecaj na klimatske promjene, razvijene su različite metode izračuna emisija stakleničkih plinova. Ove metode razvijene su u skladu s ciljem studije: teritorij, organizacija, proizvod, itd. Ovisno o vježbi, možemo se referirati na inventar, Bilan Carbone®, ugljični otisak i tako dalje. Općenit izraz “inventar stakleničkih plinova” pokriva sve navedene pristupe. Ovakav dijagnostički pristup omogućava organizacijama da naprave situacijsku analizu svojih godišnjih aktivnosti, za sve svoje emisije stakleničkih plinova, raspodijeljene na kategorije, s ciljem identifikacije potencijalnih aktivnosti smanjenja emisija.
Europske okolnosti
Okvirna Konvencija Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC), nastala je na sastanku u Riu 1992. godine, s ciljem stabilizacije emisija stakleničkih plinova iz antropogenih izvora. Njeno djelovanje pojačano je prihvaćanjem Kyotskog protokola 1997. godine, koji postavlja cilj smanjenja emisija 38 industrijaliziranih zemalja za 5,2% u periodu 2008.-2012., naspram emisija iz 1990. godine. Europska Unija, koja se obvezala na smanjenje emisija za 8%, ispunila je taj cilj.
Povrh toga, od 1. siječnja 2005. godine, sustav trgovanja emisijskih jedinica stakleničkih plinova uveden je u EU, temeljen na direktivi 2003/87/EC od 13. listopada 2003. godine. Samo određena postrojenja, definirana direktivom, su uključena u ovaj sustav.
EU klimatski i energetski paket
U prosincu 2008. godine, pod francuskim vodstvom Europske Unije, čelnici država članica prihvatili su “klimatski i energetski paket”. Kroz niz direktiva i regulativa, Europa se obvezala do 2020. godine smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova za 20%, u odnosu na razinu iz 1990. godine.
Europska Unija planira povećati ovaj cilj na 30%, ukoliko ostale industrijalizirane zemlje prihvate učiniti isto.
Kako bi se postigla ova razina smanjenja, EU mora postići druge ciljeve (mjere 20-20-20):
- poboljšanje energetske učinkovitosti za 20% do 2020. godine
- povećanje udjela obnovljivih izvora energije na najmanje 20% u ukupnoj finalnoj potrošnji energije do 2020. godine.
Klimatski i energetski paket također podupire sustav trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova, proširujući ga na nove industrijske emitere i civilno zrakoplovstvo (domaći i međunarodni letovi između EU zemalja pokriveni ETS Direktivom) te razvoj aukcijskog tržišta umjesto besplatne dodjele emisijskih kvota.
Novi klimatski i energetski paket je trenutno u raspravi kako bi se odredile nove energetske ambicije u Europi do 2030. godine.
Što se tiče izračuna okolišnog otiska, Europska Komisija je pokrenula trogodišnji proces čiji je glavni cilj razvoj referentnih baza za sektore u Europi putem primjene metoda za okolišni otisak proizvoda (eng. Product Environmental Footprint, PEF) i okolišni otisak organizacije (eng. Organization Environmental Footprint, OEF).
Proces također teži ispitivanju kako se verificiraju okolišne informacije. U tu svrhu, Europska Komisija je pokrenula bibliografsku studiju s ciljem identifikacije i opisa najprikladnije usklađenih sustava za PEF ili OEF deklaracije.
Međunarodne okolnosti i standardizacija
ISO 14064-1:2006 standard i ISO 14069 tehničko izvješće
Standard ISO 14064-1:2006, pripremljen od ISO/TC207 tehničke komisije za “okolišni menadžment”, specificira principe i zahtjeve za kvantifikaciju i pripremu izvješća o emisijama stakleničkih plinova i njihovom uklanjanje za organizacije. Ovaj “općeniti” standard, objavljen 2006. godine, pokriva principe GHG protokola.
Francuska je predložila njegovu reviziju, i to je prihvaćeno s više od 80% glasova (izglasano u rujnu 2013. godine). Rad na tome počeo je u siječnju 2014. godine, u okviru TC207/SC7/WG4 i vodi ga Francuska (Predsjednik i Sekretar).
Sadržaj revizije bit će baziran na ISO 14069 tehničkom izvješću, dostupnom od travnja 2013. godine. Cilj ovog tehničkog izvješća je pomoći korisnicima u primjeni ISO 14064-1 standarda putem uputa i primjera, kako bi se osigurala transparentnost u kvantifikaciji emisija i uklanjanja stakleničkih plinova organizacija te u izradi njihovih izvješća. Također, pruža popis kategorija emisija unutar svakog opsega.