- Home
- Međunarodno ACT ispitivanje: CDP, dodatno financijsko izvješće, koji sektori i zašto, rezultati
Međunarodno ACT ispitivanje: CDP, dodatno financijsko izvješće, koji sektori i zašto, rezultati
Predstavljanje ACT pilot-projekta
ACT (Assessing low-Carbon Transition) inicijativa procjenjuje spremnost organizacije na promjenu prema novom, nisko-ugljičnom svijetu, koristeći metodologiju koja je orijentirana prema budućnosti i specifična po sektorima.
ADEME i CDP u partnerstvu s 2DII, EIB i ClimateCHECK, u sklopu ACT pilot-projekta, koji je pokrenut na COP21 događaju u Parizu, razvio je 3 metodologije kako bi se procijenila usklađenost sektora elektroprivrede, proizvodnje automobila i prodaje s nisko-ugljičnom tranzicijom.
Metodologije su razvijene u suradnji s tvrtkama i stručnjacima iz navedenih sektora, koje su pilot organizacije koristile i dobile ACT pilot procjenu i pouzdanu ocjenu. Povratna informacija dobivena tijekom pilot-projekta utjecala je na razvoj metodologija i bit će uključena u razvoj daljnjih metodologija.
ACT metodologije su specifične za svaki sektor jer se doprinosi svakog sektora naveliko razlikuju te će biti potrebne brojne aktivnosti različitih sektora, kako bi mogli odigrati svoju ulogu u tranziciji na nisko-ugljično gospodarstvo. Tri izabrana sektora odabrana su kako bi se odredili rasponi izazova organizacija s kojima će se one suočavati tijekom tranzicije na nisko-ugljično gospodarstvo. Pristupi razvijeni za navedene sektore tijekom pilot-projekta bit će primjenjivi za ostale sektorske metodologije u budućnosti.
Pilot organizacije
ACT okvir
Stručnjaci koji su razvijali ACT metodologiju kao početnu točku postavili su 5 pitanja o organizaciji i njenoj usklađenosti s nisko-ugljičnom tranzicijom. Tih pet pitanja postalo je temelj za okvir unutar kojega su se razvijale ACT metodologije.
Navedenih pet pitanja je povezano s ulaganjima, aktivnostima i strategijom organizacija. Razvijen je set pokazatelja za svaki sektor kako bi se odredila referentna točka razine usklađenosti s nisko-ugljičnom tranzicijom te izmjerilo koliko su organizacije udaljene od navedene razine.
Međutim, okvir je jednak za razvoj svake od metodologija. Organizacije koje su radile izvješća na temelju navedenih pokazatelja mogu se usporediti na temelju referentne točke i dobiti ACT ocjenu. U dopuni ovog izvješća nalazi se tablica koja sumira pokazatelje svake metodologije.
ACT ocjenjivanje
ACT ocjenjivanje sastoji se od tri elementa:
-
ocjena izvedbe, određena kao brojka od 1 do 20
-
ocjena procjene, određena kao slovo od A do E
-
ocjena trenda, određena kao + (poboljšanje), - (pogoršanje) ili = (stabilno).
Sektori pokriveni projektom (i rezultati)
Elektroprivreda
Sektor elektroprivrede je jedan od najvećih uzročnika klimatskih promjena, koji predstavlja oko 25% godišnjih svjetskih emisija. Međunarodna energetska agencija izrađuje na godišnjoj razini izvješće Stajalište energetske tehnologije (eng. Energy Technology Perspectives, ETP), koje analizira potrebu za razvojem novih tehnologija po sektoru, kako bi se postigao klimatski scenarij od 2°C.
Kako bi se procijenile organizacije u sektoru elektroprivrede, ACT metodologija detaljno razmatra portfelj imovine svake organizacije i što to može značiti za budućnost organizacije.
ACT pilot u sektoru elektroprivrede otkriva kako su neke od pilot organizacija vrlo razvijene u pogledu strategije klimatskih promjena i planiraju nisko-ugljičnu budućnost. Usprkos tome, stvarna izvedba u pogledu pretvorbe njihovog portfelja proizvodnje iz drugih izvora energije (osim fosilne energije) i dalje zaostaje jer neke usluge sadrže rizik od prelaska ugljikovog budžeta bez primjene dodatnih aktivnosti.
Na strateškoj razini, procijenjene organizacije su pokazale snažnu usklađenost sa zahtjevima nisko-ugljične tranzicije. To je dobra vijest jer je sektoru elektroprivrede potreban proces dekarbonizacije kako bi se omogućio prijelaz u mnoge druge energetski zahtjevne sektore.
Dodavanje većeg instaliranih elektroenergetskih kapaciteta na obnovljive izvore energije približit će navedene organizacije cilju nisko-ugljične budućnosti. Ali potpuni prijelaz s fosilnih na obnovljive izvore energije nije još uvijek moguć, čak niti u pilot-organizacijama.
Proizvodnja automobila
Prijevozni sektor predstavlja gotovo 14% svih emisija iz fosilnih goriva te zbog toga ima značajan doprinos klimatskim promjenama. Prijevoz automobilom zauzima najveći oblik prijevoza putnika na svjetskoj razini te emisije iz lakih vozila moraju biti smanjene za 58% između 2010. i 2050. godine, što označava smanjenje od 76% emisija po voženom kilometru. Ovi ciljevi će se ostvariti smanjenjem emisija vozila te smanjenjem upotrebe osobnih vozila. Dekarbonizacija automobilskog sektora će zahtijevati promjene u tehnologiji i energetskim izvorima, ali i promjeni infrastrukture koja podržava pogonjenje vozila.
Dok je sektor elektroprivrede prikazao konstantno visoke rezultate upravljanja, to nije slučaj za automobilsku industriju.
Pokazatelji emisija za flotna vozila su imali najveće opterećenje u procjeni, zbog čega je ACT tražio jasan strateški fokus s ciljem smanjenja emisija iz flotnih vozila putem pokazatelja vezanih uz strategije i poslovne modele - uključujući i angažman kupaca, opskrbljivača i donositelja politika.
Cjelokupne emisije iz cestovnih vozila se ne smiju povećavati nakon 2030. godine te zbog toga automobilske tvrtke moraju preusmjeriti svoje poslovne modele u prodaju nisko-ugljičnih vozila.
Prodaja
Većina emisija povezanih sa sektorom prodaje nije nastala iz aktivnosti samih tvrtki, već kroz lanac opskrbe. Nisko-ugljična tranzicija prema usklađenosti sa 2°C ciljevima do 2050. godine zahtijeva pretvorbu cijelog lanca opskrbe - od ulaznog toka proizvodnje do izlaznog toka korištenja i odlaganja proizvoda.
Pilot organizacije u sektoru prodaje prikazuju kvalitetnu izvedbu u smanjenju emisija opsega 1 i 2 te vlastitom angažmanu kroz politike, ali to nije preneseno na izvedbu njihovih prodanih proizvoda i rezultate budućih poslovnih modela.
To ukazuje na činjenicu da unatoč izvrsnim rezultatima u operativnim emisijama, npr. u smanjenju curenja rashladnih tvari i prijevozu u slučaju prodaje prehrane, postoji problem provedbe smanjenja emisija u opskrbnom lancu.
Prodaja je ključni sudionik razvoja kružnog, nisko-ugljičnog gospodarstva jer može prenijeti utjecaj kroz širok raspon složenih opskrbnih lanaca i utjecati na ponašanje kupaca.
Učinkovito smanjenje emisija u opskrbnom lancu znači nadilaženje suradnje kako bi se radilo na zajedničkoj odgovornosti. Svi dionici moraju prepoznati potrebu za suradnjom i biti međusobno odgovorni prilikom provedbe aktivnosti za smanjenje emisija.
Dodatno financijsko izvješćivanje
Analitičari mogu koristiti detaljne rezultate procjena napravljenih od strane organizacija kad surađuju s organizacijama na njihovoj pripremljenosti za tranziciju na nisko-ugljično gospodarstvo.
Na primjer, pokazatelji stupnjeva razvijenosti organizacije mogu biti jako dobri; ili snage i brige mogu biti identificirani tijekom procjene i postavljeni te prikazani prijedlozi rješenja. Rezultati ACT procjene može dati prikaz o odlukama alokacije imovine ili uključenju u investicijsku analizu. Agencije za ocjenjivanje također mogu koristiti ACT metodologije kako bi prikazali elemente klimatske izvedbe u svojoj odluci.
Kako biste vidjeli rješenja kviza, prijeđite pokazivačem preko slike!
Vidite sljedeću stranicu "Francuski SME - ACT ispitivanje" ili se vratite na izbornik.