- Home
- Francuski SME - ACT ispitivanje
Francuski SME - ACT ispitivanje
Francuski SME - ACT ispitivanje: lokalne karakteristike, koji sektori i zašto, rezultati i studija procjene
Francuski dobrovoljni program je različit od ostalih dobrovoljnih programa. U Francuskoj, organizacije već imaju znanje o izračunu ugljikovog otiska te je ADEME htio ići korak dalje.
Ispitivanje ACT 2.0 sakupilo je 30 SME-ova, u 6 sektora: proizvodnja automobila, prodaja, elektroprivreda, opskrba hranom, teretni prijevoz i zgradarstvo.
Ovaj program je započeo u lipnju 2017. godine, a završio u veljači 2018. godine. Specijalizirani stručnjaci pružili su podršku 30 SME-ova te ih je ABC trenirao kako bi mogli odgovarati na ACT upitnike.
Na kraju projekta, 29 SME-ova je odgovorilo na ACT 2.0 upitnike. Metoda je omogućila prikladnu procjenu zrelosti njihovih strategija u pogledu klimatskih promjena. U Francuskoj je ustanovljeno da postoji dosljedna nacionalna putanja 6 sektora. Francuski dobrovoljni program je omogućio izradu alata za procese sakupljanja podataka i ocjenjivanja.
Ovaj projekt je uspješno završio, s ocjenom 7.4/10. SME-ovi su više bili zainteresirani za preporuke stručnjaka, nego ocjenjivački dio ACT projekta.
Rezultati
Glavni rezultat francuskog ispitivanja bio je 8B+. On otkriva koliko je standard izazovan, ali i realističan u pogledu na ciljeve.
Također je zabilježen širok raspon ocjena izvedbe (1 do 17), sa srednjom vrijednosti od 8! Čini se da ne postoji povezanost između veličine organizacije i ocjene. Svaki sektor je različit u pogledu ocjena izvedbe.
Ocjena procjene (B) je dobra: postoji jasna homogenost između ocjena organizacija - sve imaju ocjene iznad ili jednake C.
Ocjena trenda (+) je vrlo dobra, ali se čini povezana s niskom ocjenom izvedbe. Naime, visoka ocjena izvedbe čini postizanje napretka težim.
Neke dodatne brojke:
66% organizacija ima određene ciljeve smanjenja dijela emisija na temelju opsega 1 i 2, s predviđenim aktivnostima za sljedeće 3 godine.
85% organizacija već se obvezalo provesti aktivnosti smanjenja emisija, čak i ako one nisu koherentne i formalizirane.
Samo 45% organizacija je izradilo izračun GHG emisija, uključujući i emisije opsega 3. Samo 28% organizacija ima ciljeve smanjiti emisije iz opsega 3.
Ciljevi smanjenja GHG emisija su uglavnom vezani uz pristup upravljanja potrošnjom energije. Rijetko se radi o rezultatu strateškog načina razmišljanja o klimatskim promjenama ili poslovnom modelu.
Kako biste vidjeli rješenja kviza, prijeđite pokazivačem preko slike!
Vidite sljedeću stranicu "Ići dalje" ili se vratite na izbornik.
Možete pronaći više informacija o dobrovoljno programu ovdje, ili dobrovoljnim programima u ostalim zemljama ovdje.